Aby ułatwić Ci pracę, poniżej zamieszczamy linki do bezpłatnych przewodników po zalecanych narzędziach do oceny ergonomicznej.
Zajmijmy się teraz przykładem:
Pracownik ustawia się w połowie drogi między wózkiem ręcznym a lejem mieszającym, jak pokazano na poniższym rysunku. Nie ruszając nogami, skręca w prawo i podnosi worek z wózka ręcznego. Następnie jednym ciągłym ruchem skręca w lewo, aby umieścić worek na krawędzi leja. Ostre ostrze znajdujące się w leju rozcina worek, umożliwiając wysypanie się jego zawartości do leja. Zadanie to jest wykonywane rzadko (tj. 1-12 razy na zmianę) z dużymi okresami odpoczynku między kolejnymi podniesieniami (tj. > 1,2 stosunku czasu odpoczynku do czasu pracy). Obserwując pracownika podczas wykonywania pracy, stwierdzono, że czynności nie związane z podnoszeniem mogą być pominięte, ponieważ wymagają minimalnego nakładu siły i energii. Nie jest wymagana znacząca kontrola w miejscu przeznaczenia, ale pracownik skręca w miejscu rozpoczęcia i zakończenia podnoszenia. Mimo że na wózku ręcznym ułożonych jest kilka worków, największe ryzyko urazu spowodowanego przeciążeniem związane jest z workiem znajdującym się na spodzie stosu, dlatego też analizie zostanie poddane tylko podnoszenie worka dolnego. Należy jednak pamiętać, że mnożnik częstotliwości jest oparty na ogólnej częstotliwości podnoszenia wszystkich worków.
Analiza stanowiska pracy
Aby przeprowadzić ocenę ergonomiczną za pomocą Platformy ErgoPlus, możesz utworzyć bezpłatne konto tutaj.
Pionowe położenie rąk wynosi 15 cali w miejscu początkowym i 36 cali w miejscu docelowym. Pozycja pozioma rąk wynosi 18 cali w punkcie początkowym i 10 cali w punkcie docelowym. Kąt asymetrii wynosi 45 stopni na początku i 45 stopni w miejscu docelowym wyciągu, a częstotliwość jest mniejsza niż .2 wyciągi/min przez mniej niż 1 godzinę. Sprzężenie jest sklasyfikowane jako prawidłowe, ponieważ pracownik zgina palce o około 90 stopni, a worki są półsztywne (tzn. nie zwisają w środku). UWAGA: Znacząca kontrola obiektu nie jest wymagana w miejscu przeznaczenia podnośnika, więc RWL jest obliczana tylko w miejscu początkowym.
Ocena zagrożenia
- Zmniejszenie kąta asymetrii w celu zwiększenia AM. Można to osiągnąć poprzez przesunięcie punktów początkowego i docelowego bliżej siebie lub dalej od siebie. Podniesienie wysokości w punkcie początkowym w celu zwiększenia VM.
Jeżeli pracownik mógłby zbliżyć się do worka przed jego podniesieniem, jak zasugerowano w punkcie #1 powyżej, wartość H mogłaby zostać zmniejszona do 10 cali. Spowodowałoby to zwiększenie HM do 1,0, RWL zostałaby zwiększona do 33,3 lb., a LI zostałaby zmniejszona do 1,20, jak pokazano w poprawionych wynikach kalkulatora poniżej: