Zadania związane z ręcznym przemieszczaniem materiałów mogą czasami narażać pracowników na czynniki ryzyka, które w efekcie końcowym prowadzą do kosztownych urazów i utraty wydajności. Poniżej znajduje się pięć wskazówek, które mają na celu zapewnienie bardziej inteligentnej i bezpiecznej pracy.

Według NIOSH "praca związana z ręcznym przemieszczaniem materiałów (MMH) przyczynia się do znacznego odsetka ponad pół miliona przypadków chorób układu mięśniowo-szkieletowego zgłaszanych corocznie w Stanach Zjednoczonych".

Innymi słowy, zadania związane z ręcznym przemieszczaniem materiałów mogą stać się poważnym problemem, jeśli nie podejmie się proaktywnych działań w celu zmniejszenia ryzyka urazów w miejscu pracy.

Dobra wiadomość jest taka, że urazom tym można zapobiec. Postępuj zgodnie z tymi pięcioma wskazówkami i krokami działania w celu zmniejszenia ryzyka w miejscu pracy.

1. Zmniejszenie czynników ryzyka w miejscu pracy dzięki ergonomii

Ergonomiczne czynniki ryzyka są powszechnie spotykane w środowisku ręcznego przemieszczania materiałów.

Ergonomiczne czynniki ryzyka to problemy związane ze środowiskiem pracy, które powodują niepotrzebne zmęczenie fizyczne. Trzy podstawowe ergonomiczne czynniki ryzyka to

  • Nieprawidłowa postawa ciała (zginanie, skręcanie)Bardzo powtarzalne ruchy (częste sięganie, podnoszenie, przenoszenie)Siła nacisku (przenoszenie lub podnoszenie ciężkich ładunków)

Proaktywny proces usprawniania ergonomii zapewnia, że zadania i prace mieszczą się w zakresie możliwości fizycznych pracownika. Chodzi o zidentyfikowanie tych ergonomicznych czynników ryzyka w środowisku pracy i wprowadzenie środków kontroli w celu ograniczenia narażenia.

Proces ten stanowi podstawę zapobiegania urazom pleców podczas ręcznego przemieszczania materiałów. Ergonomicznie zaprojektowane środowisko pracy zmniejsza zmęczenie i dyskomfort pracowników. To z kolei ogranicza ryzyko wystąpienia urazów.

Następne działanie: Dowiedz się, jak rozpoznać ergonomiczne czynniki ryzyka, przeprowadzając obiektywne oceny ergonomii. Kliknij tutaj, aby pobrać instrukcje krok po kroku do naszych rekomendowanych narzędzi do oceny ergonomii.

2. Upewnij się, że członkowie zespołu są gotowi do pracy z programem Pre-Shift Warm-up.

Zadania związane z ręcznym przemieszczaniem materiałów wymagają, aby sportowcy w miejscu pracy byli gotowi do pracy. Na przykład, jaka jest ostatnia rzecz, którą robi Peyton Manning, zanim weźmie boisko w niedzielę?

Przed meczem przechodzi rutynę rozciągającą i rozgrzewającą, aby przygotować swoje ciało i umysł do gry. Jest to ostatni rytuał w jego przygotowaniu do pracy i nigdy go nie opuszcza. Ani jego koledzy z drużyny, ani inne drużyny w lidze. Nigdy nie przegapiliby swojego rytuału rozciągania i rozgrzewki przed meczem.

Zawodnicy w miejscu pracy przygotowują się do pracy w podobny sposób z "przedzmianowym stretchingiem" lub "przedzmianowym stretchingiem rozgrzewkowym". Kilka minut przed rozpoczęciem dnia pracy przygotowują ciało i umysł do pracy w ramach rozgrzewki przedzmianowej.

Dobrze zaprojektowane programy ćwiczeń rozciągających w miejscu pracy (Work Readiness Systems) zapewniają, że sportowcy w miejscu pracy są fizycznie gotowi do dnia pracy.

Kolejne działanie: Gotowy, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z programu rozciągającego w miejscu pracy? Nie wiesz, od czego zacząć lub co właściwie działa? Kliknij tutaj, aby pobrać nasz przewodnik na temat przedzmianowych programów rozciągających i rozgrzewających w miejscu pracy.

3. Upewnij się, że członkowie zespołu stosują odpowiednią mechanikę ciała i technikę pracy

Z definicji zadania związane z ręcznym przemieszczaniem materiałów wymagają od pracowników obsługi materiałów przy użyciu ich ciała. Jako sportowcy pracujący w miejscu pracy ważne jest, aby używali oni swojego ciała prawidłowo, stosując dobrą biomechanikę i technikę pracy.

Gdy sportowcy pracujący w miejscu pracy wykorzystują słabą mechanikę ciała i technikę pracy, wprowadzają niepotrzebne ryzyko wystąpienia MSD. Dzięki edukacji pracowników w zakresie lepszej mechaniki ciała i spędzaniu niezbędnego czasu na hali produkcyjnej w celu upewnienia się, że wykonują oni pracę prawidłowo, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia MSD w miejscu pracy.

Kolejne działanie: Chwyć bezpłatną kopię naszej broszury poświęconej właściwym technikom podnoszenia (oraz ponad 50 innych broszur edukacyjnych z zakresu ergonomii i zapobiegania urazom dla sportowców pracujących w miejscu pracy). Kliknij tutaj, aby pobrać materiały szkoleniowe dla sportowców w miejscu pracy.

4. Edukacja członków zespołu w zakresie samoopieki

Zużycie fizyczne ciała jest normalną częścią procesu starzenia. Codziennie przechodzimy przez proces zmęczenia, a następnie regeneracji. Każdego dnia zmęczymy ciało. Każdej nocy śpimy jako naturalny proces regeneracji organizmu w ciągu dnia.

Cóż, w przypadku pracowników zajmujących się ręcznym przemieszczaniem materiałów, jak zawsze ważne jest, aby wiedzieć, jak odzyskać siły po każdym dniu pracy. Zadania związane z ręcznym przemieszczaniem materiałów są fizycznie wymagające dla organizmu i wymagają ponadprzeciętnego procesu powrotu do zdrowia po dniu.

Sportowcy, którzy wykonują świetną pracę w samoopiece, są w stanie wyzdrowieć z każdego dnia pracy i minimalizują ryzyko wystąpienia MSD.

Jedynym sposobem na to, aby sportowcy w miejscu pracy wiedzieli, jak prawidłowo dbać o siebie i wyzdrowieć po każdym dniu pracy, jest edukacja i szkolenie w zakresie narzędzi i technik samoopieki.

Następne działanie: Pobierz bezpłatny egzemplarz programu szkoleniowego dla członków naszego zespołu, Building Wellness from the Inside Out.

5. Proaktywne reagowanie na wczesne doniesienia o zmęczeniu i dyskomforcie

Jak już mówiliśmy w poprzedniej części, zmęczenie i zużycie fizyczne jest normalną częścią procesu starzenia się. W przypadku ręcznego przemieszczania materiałów, w tych warunkach pojawiać się będzie dodatkowe zmęczenie i dyskomfort, które są naturalną częścią życia. Nawet w przypadku proaktywnego procesu ergonomicznego, który zapewnia dostosowanie pracy do możliwości pracowników, ten dzień pracy może mieć negatywny wpływ na organizm sportowca w miejscu pracy.

Ponieważ skumulowane zmęczenie w końcu przekształci się w zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, ważne jest, aby zachęcać do wczesnego informowania o zmęczeniu i dyskomforcie, tak aby można było aktywnie reagować i wprowadzać środki kontroli zapobiegające przekształceniu się zmęczenia w uraz.

Następne działanie: Im wcześniej odkryjesz oznaki zmęczenia i dyskomfortu, tym lepiej. W ten sposób można rzeczywiście coś zrobić ze zmęczeniem i dyskomfortem, zanim przekształci się to w uraz, który wymaga leczenia. Zacznij zachęcać do wczesnych zgłoszeń, a kiedy je otrzymasz, zareaguj szybko i z entuzjazmem.