Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi ergonomii w zakresie doboru i użytkowania narzędzi ręcznych i elektrycznych.

Wskazówki dotyczące lepszej ergonomii narzędzi elektrycznych

Skorzystaj z tych wskazówek dotyczących ergonomii miejsca pracy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia MSD w wyniku używania narzędzi elektrycznych:

  1. Nie należy mocno ściskać uchwytu elektronarzędzia. Należy użyć odpowiedniej siły, aby utrzymać uchwyt i kontrolę nad narzędziem. Niepotrzebna siła chwytu powoduje nadmierne zmęczenie i zużycie małych mięśni dłoni i nadgarstków. Nie należy wywierać zbędnej siły podczas używania elektronarzędzi. Prędkość obrotowa zasilanego wkrętaka jest wstępnie ustawiona. Mocniejsze naciskanie nie przyspiesza pracy operatora. Nie wolno dopuścić do tego, aby elektronarzędzie wykonywało swoją pracę.Należy stosować wyważarki narzędziowe, aby w miarę możliwości zmniejszyć ciężar narzędzia. Nie należy ustawiać naprężenia liny wyważającej narzędzia ze zbyt dużym naciągiem, który wymaga dodatkowej siły do ściągnięcia w dół. Ramiona momentu obrotowego mogą być czasami używane do absorbowania "kopnięcia" momentu obrotowego, gdy narzędzie osiągnie ustawiony moment obrotowy. Jeśli czujesz, że narzędzie z napędem ma nadmierne wibracje lub kopnięcie, poinformuj o tym swojego przełożonego, aby móc ocenić potencjalny problem. Przy pchaniu w dół użyj podpory na ręce narzędzia, aby użyć dźwigni. Aby utrzymać neutralną postawę na nadgarstku, narzędzia z uchwytem pistoletowym powinny być używane w orientacji poziomej. Narzędzia liniowe lub proste powinny być używane w orientacji pionowej.

Zasoby ergonomii narzędzi elektrycznych

Ergonomiczne wskazówki dotyczące wyboru narzędzi ręcznych i elektronarzędzi Wykorzystaj tę listę wskazówek dotyczących ergonomicznego projektowania narzędzi w celu zmniejszenia ryzyka związanego z ergonomią narzędzi ręcznych.

Ergonomia narzędzi ręcznych - projektowanie narzędzi - projektowanie narzędzi (waga, kształt, dopasowanie do użytkownika i zadania), projektowanie stanowiska pracy (rozmiar, kształt i układ) oraz sposób planowania zadań są kluczowymi czynnikami, dzięki którym korzystanie z narzędzi ręcznych jest bezpieczne i pozbawione ryzyka. Skuteczna strategia prewencyjna musi uwzględniać wszystkie aspekty jednocześnie.

Projektowanie narzędzi ręcznych Ten materiał z Cornell University Ergonomics Web oferuje pomocne wskazówki dotyczące projektowania narzędzi ręcznych.

A Guide to Selecting Non-powered Hand Tools Ten dokument zawiera łatwą w użyciu listę kontrolną służącą do porównywania narzędzi z kilkoma charakterystykami projektowymi, które, jak wykazano, zmniejszają fizyczne obciążenie użytkownika. Ta lista kontrolna i materiały pomocnicze będą praktyczne dla wszystkich, którzy chcą wybrać narzędzia, które wykonują pracę bezpieczniej, wygodniej i wydajniej.