Ból pleców jest dużym problemem dla brytyjskich pracowników - a kultura biurowa tylko go pogarsza. 

Niezdrowy urząd to taki, w którym bardzo mało uwagi poświęca się realistycznym ludzkim zachowaniom. Jest to miejsce, w którym ludzie:

 • Są zakorzenione w tym samym miejscu przez cały dzień.
 • Nie mają dostępu do urządzeń do ćwiczeń.
 • Muszą usiąść do wykonania swoich zadań.
 • Wykonują małe, powtarzające się ruchy przez cały dzień.
 • Używają techniki ręcznej.
 • Czuj się pod presją, aby przychodzić wcześnie i spóźniać się.
 • Jedzcie na ich stanowiskach pracy.
 • Przyjmuj złe postawy.
 • Doświadczaj stresu psychicznego.
 • Są zbyt zmęczeni, aby ćwiczyć pod koniec dnia.
 • W miarę upływu czasu przybierają na wadze.

Brzmi znajomo? Te warunki są niestety typowe dla wielu urzędów w całym kraju.

Zbyt często pracodawcy zbytnio przejmują się codzienną działalnością biznesową, aby inwestować w rozwiązania zdrowotne dla swoich pracowników. Jeśli w firmach brakuje pracowników i są one w trakcie realizacji, jest mało prawdopodobne, że będą rozważać inwestycje w najnowocześniejszy ergonomiczny sprzęt lub programy zdrowej żywności i inne korzyści dla swoich pracowników.

Ale badania pokazują nam, że programy na rzecz zdrowia i dobrego samopoczucia nie są tylko atutami pracowników z miękkimi korzyściami. Realizowane dobrze programy poprawy samopoczucia mogą znacząco zwiększyć zaangażowanie pracowników i ich produktywność - zmniejszając koszty związane z absencjami, incydentami w miejscu pracy oraz bryczesami BHP. Ostatecznie, to dobra wiadomość, niezależnie od tego, na jakim etapie znajduje się Twoja firma.

Chcemy udowodnić, że nie trzeba wiele, aby przekształcić biuro w zdrowsze, bardziej produktywne środowisko. Biorąc pod uwagę, że ból pleców jest jedną z głównych przyczyn nieobecności w miejscu pracy, co kosztuje gospodarkę 5 miliardów funtów rocznie (554 funty na pracownika), wiemy, że jest to warte początkowej inwestycji.

Oto 13 zmian, których możesz dokonać, aby już teraz zacząć tworzyć biuro wolne od zaplecza:

1. Woda to życie - niech twoje biuro pije więcej
Zgodnie z prawem wszyscy jesteśmy zobowiązani do zapewnienia naszym pracownikom bezpiecznej wody pitnej. Ale czy wszyscy pijemy jej wystarczająco dużo? Niektórzy eksperci uważają, że odwodnienie może faktycznie powodować i nasilać ból pleców. Jedno z badań przeprowadzonych przez dr Toby'ego Mundela i zespół naukowców z nowozelandzkiego Uniwersytetu Massey'a wykazało, że im bardziej odwodnieni byli uczestnicy, tym wyżej oceniali swój ból.

To wstępne badanie poprzedzi dalsze badania nad nawodnieniem i przewlekłymi schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów i zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (MSD). Chociaż nie możemy twierdzić, że picie wody powstrzyma bóle pleców, to wiemy, że pozostawanie nawodnionym oferuje wiele korzyści - zwłaszcza osobom przebywającym w biurach, od których wymaga się wysokiego poziomu funkcjonowania przez długi okres czasu.

Nie picie wystarczającej ilości wody może prowadzić do:

 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • zmęczenie
 • suche usta, usta i oczy.

Rozważ możliwość umieszczenia plakatów - fizycznych lub cyfrowych - w Intranecie, aby promować korzyści płynące z picia większej ilości wody.

2. Liczenie kroków - wykonaj podróż do liczenia chłodnicy wody
Większość pracy biurowej jest naturalnie siedząca. Niestety badania pokazują, że spędzenie ponad sześciu godzin dziennie w pozycji siedzącej może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, niektóre nowotwory i różne MSD - w tym bóle pleców.

Na szczęście małe, częste ruchy mogą odwrócić ten efekt. Zachęcaj pracowników do częstszego stawania na nogi, rozdając pedometry (liczniki kroków) i wprowadzając zabawne konkursy, aby zobaczyć, kto może stawiać najwięcej kroków.

3. Sięgnij po niebo - rozciągnij swoich pracowników do ich granic
Istnieje kilka badań, które wskazują na fizyczne korzyści płynące z rozciągania w miejscu pracy. Można zatrudnić instruktora siłowni/jogi/pilatesa, który przyjdzie i nauczy personel szeregu rozciągnięć, które mogą wbudować w codzienną rutynę, aby zwiększyć elastyczność, rozluźnić napięte mięśnie i zmniejszyć ryzyko urazów mięśniowo-szkieletowych.

Nasz bezpłatny arkusz pomocy dotyczący ćwiczeń na stanowisku pracy można pobrać tutaj >

4. Przekształcić tę zakurzoną salę spotkań w miejsce ćwiczeń
Jeśli masz niewykorzystane miejsce w swoim biurze, rozważ przekształcenie go w podstawową siłownię. Nie oznacza to, że musisz inwestować w najnowocześniejszy sprzęt. Niektóre z najbardziej efektywnych ćwiczeń są oparte na podłodze, np. deski, wrzutki i siedzenia. Prosty, tani sprzęt obejmuje:

 • maty do jogi
 • piłki gimnastyczne

5. Ergonomiczne siedzisko - na dłuższą metę oszczędza pieniądze

Dobra ergonomia siedzenia zadaniowego jest niezbędna do zmniejszenia bólu pleców w miejscu pracy. Są to krzesła, które zostały celowo zaprojektowane, aby prawidłowo podtrzymywać kręgosłup - z ruchomymi częściami, aby dostosować się do różnych ciał ludzi.

Ergonomiczne krzesła nie muszą być drogie. Uważamy, że w dłuższej perspektywie mogą zaoszczędzić pieniądze. Odwiedź naszą stronę Seating Projects, która jest pełna cennych informacji na temat wyboru odpowiednich krzeseł dla Twojej organizacji.

6. Łowcy szyi - wyprostujcie swoje nawyki
Jeśli Twoi pracownicy używają smartfonów, tabletów i laptopów do wykonywania swoich ról w pracy, to są oni bardziej narażeni na ryzyko rozwinięcia tego, co zostało nazwane "tech neck". Pozycja wisząca na głowie, którą wielu z nas przyjmuje do używania tych urządzeń, szybko powoduje bóle, bóle i długotrwałe problemy.

Unikaj tech neck'a poprzez połączenie techniki ręcznej z ergonomicznymi urządzeniami, takimi jak podstawki pod laptopy, stoły do czytania i uchwyty do tabletów.

7. Uwolnij swoich dżokejów z biurka
Niekoniecznie musimy siadać, by korzystać z naszych komputerów. Możemy pracować równie skutecznie na stojąco. W 1994 roku opracowaliśmy biurko, które można było regulować z pozycji siedzącej na stojącą, aby użytkownicy mogli poruszać się między nimi. Daje to użytkownikom swobodę siedzenia i stania przez cały dzień, podnosząc poziom aktywności i zmniejszając ryzyko rozwoju bólu pleców. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą biurek do pracy w pozycji stojącej.

8. Zintensyfikuj swój wystrój wnętrza
Układ biura ma bezpośredni wpływ na zachowania ludzi i ich codzienne nawyki. Projektuj z myślą o aktywności. Jak możesz sprawić, by ludzie więcej się poruszali? Czy możesz umieścić na górze drukarki i kopiarki zdjęć? Czy schładzacz wody można umieścić dalej?

Początkowo wydaje się, że ten dystans przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, zabierając czas, który można by poświęcić na pracę. Ale te małe kroki się sumują - a jeśli sumują się ze zdrowymi, bezbolesnymi pracownikami, to czyż nie warto poświęcać im czasu?

9. Programy Wellness - wspólny wysiłek na rzecz lepszego życia biurowego
Program wellness obejmuje wszystkie elementy życia biurowego. Zazwyczaj wiąże się on z przyjściem konsultanta, który ocenia miejsce pracy i informuje o tym, co można by poprawić. U podstaw każdego programu odnowy biologicznej leży pytanie: w jaki sposób możemy dostosować środowisko biurowe, aby pracownicy byli tak szczęśliwi, zdrowi i produktywni, jak tylko mogą?

Skontaktuj się z naszymi konsultantami już dziś, aby zarejestrować swoje zainteresowanie programem wellness. 

10. Oceny DSE - kilka prostych zmian może zmienić Twoje ciało
Przepisy DSE muszą być przestrzegane przez wszystkie organizacje, w których ludzie często używają sprzętu do wyświetlania ekranów (komputerów/laptopów/tabletów itp.).

Jednak DSE to coś więcej niż tylko formalność. Szybka ocena przez eksperta może zidentyfikować problemy, które w przeciwnym razie mogłyby przerodzić się w znacznie większe i bardziej szkodliwe problemy. W DSE chodzi o prewencję, a przy minimalnych nakładach można w przyszłości zaoszczędzić sporo pieniędzy, czasu i środków.

11. Odżywianie - wydajność paliwowa

Nadwaga może powodować i pogłębiać ból pleców. Im większy ciężar nosisz, tym większy będzie nacisk na kręgosłup. Niestety, życie biurowe nie sprzyja utracie wagi. Kiedy siedzimy cały dzień i zasypujemy się słodkimi lub tłustymi przekąskami, jest szansa, że nasze ciała zaczną się czepiać tego tłuszczu.

Choć pracodawcy nie mogą dyktować pracownikom, co jedzą, mogą zachęcać do zdrowego odżywiania się. Zastanów się nad wprowadzeniem bezpłatnej zrzuty owoców do wszystkich działów, aby w razie ochoty na przekąskę, ludzie mogli sięgnąć po pomarańczę nad batonikiem czekoladowym.

12. Mikrobłędy są dobre
Otwarte biura mogą sprzyjać uczuciu bycia obserwowanym. Pracownicy mogą mieć poczucie, że są oceniani, jeśli wstają, by regularnie chodzić, ale taka kultura może być niebezpieczna i nieproduktywna. Mikrobłędy utrzymują nasze ciała w ruchu. Nawet samo wstawanie, by się rozciąć, może podnieść puls i poprawić przepływ krwi.

Spróbuj zachęcić pracowników, aby wstali i porozmawiali ze swoimi kolegami, zamiast rozmawiać na czacie lub wysyłać e-maile. Upewnij się, że wiedzą, że można wyskoczyć na dwuminutową pętlę w budynku lub szybki oddech świeżego powietrza przy oknie. Te małe, świadome decyzje sprawiają, że jesteśmy bardziej czujni, aktywni, a co ważniejsze, wybijają nas z tych złych pozycji, które przyczyniają się do bólu pleców.

13. Sprawna polityka pracy
Sprawna praca to coraz bardziej popularna koncepcja życia biurowego. Kręci się ona wokół idei, że wiele prac biurowych może być wykonywanych wszędzie - po co więc uwięzić ludzi przy biurkach? Umożliwienie pracy zdalnej i elastycznych godzin pracy nie tylko poprawia równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników (a tym samym nastrój i szczęście), ale także zachęca do większej aktywności fizycznej.

To właśnie idea statycznego biurka sprawia, że jesteśmy tak osamotnieni. Co by było, gdybyśmy mogli przemieszczać się z miejsca pracy do miejsca pracy przez cały dzień? Co by było, gdybyśmy mogli rano pracować w kawiarni lub wrócić do domu i bez przeszkód korzystać z naszych biur domowych przy użyciu zdalnej technologii?

Oczywiście, w przypadku pracowników podróżujących do pracy ważne jest, aby pozostawali wygodni, sprawni i zdrowi na drodze. Należy zapewnić rolki lędźwiowe i zalecać regularne postoje.

Wszystkie rzeczy niezbędne w biurze znajdziesz na https://alibiuro.pl/