Wybór odpowiedniej ergonomicznej klawiatury jest ważnym elementem ergonomicznej stacji roboczej komputera. Jeśli masz teraz niewłaściwą konfigurację klawiatury, Twoje bolące dłonie i nadgarstki prawdopodobnie zgadzają się z poprzednim stwierdzeniem.

Oczywiście, nie ma jednego rozmiaru, który pasowałby do wszystkich rozwiązań i jest wiele powodów, aby znaleźć odpowiednią dla siebie klawiaturę.

Ergonomiczna klawiatura Rozważania

Zgodnie z narzędziem OSHA Computer Workstation etool, podstawy są zawsze takie same:

  • Klawiatura powinna znajdować się bezpośrednio przed tobą, ramiona powinny być rozluźnione, a łokcie blisko ciała, nadgarstki powinny być proste i zgodne z przedramionami.

Nadgarstki powinny być wyprostowane i zgodne z przedramionami. Chodzi o to, aby nadgarstki były ułożone w neutralnej postawie, która w jak najmniejszym stopniu obciąża ciało. Aby to osiągnąć, należy wziąć pod uwagę wysokość i odległość klawiatury oraz jej ogólną konstrukcję.

Ustawienie klawiatury - wysokość:

Jeśli klawiatura jest zbyt niska, trzeba będzie skompensować to zginaniem nadgarstków do góry. Jeśli klawiatura jest zbyt wysoka, będziesz musiał zrekompensować to poprzez podniesienie ramion w celu podniesienia ramion. Aby ustawić klawiaturę na odpowiedniej wysokości, wyreguluj blat roboczy i fotel biurowy tak, aby łokcie znajdowały się na tej samej wysokości co klawiatura, a ramiona były rozluźnione. Nadgarstki powinny być w pozycji neutralnej.

Jeżeli blat roboczy i krzesło biurowe nie mogą być ustawione w tej pozycji, może być konieczne użycie tacy na klawiaturę. Należy upewnić się, że taca na klawiaturę jest regulowana na wysokość i nachylenie oraz zapewnia odpowiednią ilość miejsca na nogi, aby wygodnie zmieścić się pod nią.

Ustawienie klawiatury - odległość:

Jeśli klawiatura znajduje się zbyt blisko lub zbyt daleko od Ciebie, spowoduje to, że będziesz kompensował i tworzył niewygodne pozycje. Klawiatura powinna znajdować się bezpośrednio przed Tobą w takiej odległości, aby łokcie były blisko ciała, a przedramiona i nadgarstki ustawione równolegle do podłoża.

Projektowanie i użytkowanie:

Przy wyborze klawiatury należy wziąć pod uwagę jej konstrukcję, rozmiar i pochylenie. Jak już wcześniej wspomniano, nie ma jednego rozmiaru pasującego do wszystkich podejść. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniej klawiatury można znaleźć na poniższych filmach stworzonych przez Steve'a Meaghera z Site Solutions.

Wstawaj i ruszaj się!

Projektowanie stanowiska komputerowego w taki sposób, aby pozwalało na zachowanie dobrej postawy ciała jest ważne, ale tak samo ważne jest, abyś wstawał i ruszał się w ciągu dnia. Zrób częste przerwy na rozciąganie i poruszanie się w ciągu dnia, aby Twoja krew się poruszała.