Celem ergonomii biura jest odpowiednie zaprojektowanie stanowiska komputerowego, które pozwoli Ci czuć się bardziej komfortowo i wydajnie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak określić idealny, ergonomiczny fotel biurowy dla Ciebie.

Źle zaprojektowane stanowisko pracy w biurze może doprowadzić Cię do większego zmęczenia, większego dyskomfortu i mniejszej wydajności. Każdy dzień, w którym przebywasz w swoim źle zaprojektowanym biurze, odbija się na twoim ciele.

Dobrze zaprojektowane stanowisko pracy w biurze zmniejsza zmęczenie i dyskomfort, jednocześnie zwiększając wydajność pracy. Wybór odpowiedniego, ergonomicznego krzesła biurowego to świetne miejsce, aby zacząć od zaprojektowania stanowiska pracy w biurze.

Ergonomiczny fotel biurowy - lista kontrolna

Aby wybrać odpowiednie, ergonomiczne krzesło biurowe, należy wziąć pod uwagę te elementy przy dokonywaniu wyboru.

  • Czy krzesło jest regulowane w pionie i na pięciopunktowej podstawie? Czy krzesło ma regulowane podparcie lędźwiowe (niskie oparcie)? Czy oparcie zapewnia odpowiednie podparcie dla pleców? Czy szerokość i głębokość panewek siedziska zapewniają dobre dopasowanie i komfort? Czy poduszka panewek siedziska zapewnia odpowiedni komfort? Czy panewki siedziska mają możliwość regulacji nachylenia? Czy panewki siedziska mają możliwość regulacji głębokości (do przodu i do tyłu)?Czy siedząc, kolana znajdują się na poziomie bioder lub poniżej nich (kolana nie wyżej niż na biodrach)? Czy stopy spoczywają płasko na podłodze lub są podparte stabilnym podnóżkiem? Czy krzesło posiada podłokietniki, które podpierają przedramiona i nie przeszkadzają w obracających się lub normalnych ruchach krzesła?

DARMOWE ZASOBY Naucz się ustawiać całe stanowisko komputerowe, skorzystaj z bezpłatnej kopii naszej listy kontrolnej dotyczącej ergonomii biura. Pobierz listę kontrolną tutaj.

Infograficzna: Wybór Ergonomicznego krzesła biurowego

Ta infografika z serii Office Chairs Unlimited zawiera wskazówki na temat tego, jakich funkcji należy szukać, a także jak prawidłowo skonfigurować swoje stanowisko pracy.

Weź pod uwagę zróżnicowanie postawy ciała

Siedzenie przez dłuższy czas (nawet w najlepszym ergonomicznym fotelu biurowym) nie jest dobre dla Ciebie i może przyczyniać się do bólu i dyskomfortu pleców.

Pamiętaj: jesteś sportowcem zawodowym! Unikaj długotrwałych pozycji statycznych poprzez krótkie spacery i przerwy na rozciąganie w ciągu dnia pracy. Twoje ciało jest przystosowane do ruchu, a krótkie spacery i przerwy na rozciąganie są niezwykle korzystne dla Twojego zdrowia i samopoczucia.