Praca ręczna wiąże się z bólami i bólem. Od przemysłu wytwórczego po rolnictwo, branże te mają swój udział w urazach. Gdy dochodzi do urazu, pojawia się odwieczne pytanie. Ciepło czy lód? Jeśli chodzi o radzenie sobie z bólem, pytanie to wiąże się z górą zamieszania. Zarówno ciepło, jak i lód mogą pomóc w łagodzeniu bólu i regeneracji urazów. Każda metoda ma swoje mocne i słabe strony. Stosowanie zarówno na ciepło, jak i na zimno ma szczególne zastosowanie, jeśli chodzi o przeciwdziałanie bólowi, ostrym urazom i chronicznemu dyskomfortowi.

Jednakże, jeśli te aplikacje są używane nieprawidłowo, mogą one spowodować więcej szkody niż pożytku. Ten artykuł pomoże ustawić rekord prosto i zaoferować kilka podstawowych wskazówek na temat tego, kiedy przynieść ciepło i kiedy się ochłodzić, jeśli chodzi o zmniejszenie bólu i stanów zapalnych.  

Kiedy myślisz o upale, myśl o chronicznym dyskomforcie. Sztywne lub napięte mięśnie, stres, zmęczenie mięśni, a czasem nawet przewlekłe bóle pleców, mogą być opanowane przez zastosowanie ciepła. Ciepło działa poprzez zwiększenie przepływu krwi do dotkniętego obszaru, dzięki czemu włókna kolagenowe są bardziej elastyczne i pomagają rozluźnić sztywność mięśni i stawów. Korzyści płynące z zastosowania ciepła obejmują złagodzenie bólu, zmniejszenie przewlekłego bólu, zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie sztywności. Ciepło pomaga się rozluźnić i ukoić mięśnie, a zwiększony przepływ krwi może pomóc w procesie regeneracji. Okłady cieplne i hydroterapia to dwa główne sposoby aplikowania ciepła na ciało. Ciepło nie powinno być jednak stosowane w przypadku ostrych urazów, ponieważ może to zwiększyć stan zapalny, ból, a nawet uszkodzenie tkanek w danym obszarze. Zawsze lepiej jest oszczędzać ciepło na sztywność i zmęczenie, pozostawiając lód na ostre urazy.

3 sposoby aplikowania ciepła:

  • Wilgotny gorący ręcznik - Zwilżyć ręcznik i umieścić w mikrofalówce na 2-3 minuty.  Przed użyciem umieścić w suchym ręczniku.
  • Podkładki do podgrzewania w kuchence mikrofalowej - Wystarczy podgrzać w kuchence mikrofalowej i cieszyć się! Proszę zwrócić uwagę na ostrzeżenia producentów.
  • Elektryczne podkładki grzewcze - Wystarczy podłączyć i używać!  Należy zachować ostrożność podczas aplikacji. Proszę zwrócić uwagę na ostrzeżenia producentów.

Lód jest na urazy. Aplikacja na zimno ogranicza przepływ krwi do uszkodzonego miejsca, pomagając zmniejszyć obrzęk i uszkodzenia tkanek, które towarzyszą procesowi zapalnemu. Wytwarza również efekt odrętwienia, więc pomyśl o zastosowaniu lodu jako bezlekowego sposobu na zmniejszenie bólu, pomagając jednocześnie poszkodowanemu obszarowi rozpocząć proces regeneracji. Kolejną dodatkową korzyścią płynącą z zastosowania lodu jest to, że pomaga on przełamać skurcze mięśni. Okłady z lodu są najczęstszym sposobem aplikowania zimna na dotknięty obszar, nawet worek mrożonego groszku wystarczy do wykonania tej sztuczki. Wiedza o tym, kiedy należy zastosować terapię przeziębieniem, jest ważna dla zapewnienia szybkiego powrotu do zdrowia po niedawnym urazie lub nagłym początku bólu.

Lód działa dobrze w przypadku wielu rodzajów urazów.  Oto 3 sposoby nakładania lodu:

  • Torba z lodem. Małe chipsy lodowe w plastikowej torbie.  Stosować przez 10-20 min.
  • Opakowanie wielokrotnego użytku Cold Pack- Często zawiera żel lub środki chemiczne.  Zawsze używaj bariery z cienkiej tkaniny i nakładaj do 30 min. Zrób swój własny w proporcji 2:1 wody do alkoholu do pocierania.  Usunąć nadmiar powietrza, podwójny worek i zamrozić!
  • Masa lodowa - Napełnić kubek z pianką wodą i zamrozić.  Obrać kubek do tyłu i wcierać kolistymi ruchami po bolesnym obszarze.  Zatrzymaj się, jeśli część stanie się zdrętwiała.

Wskazówki dotyczące wyboru


Teraz, gdy terapia gorąca i zimna została już nieco objaśniona, kilka krótkich wskazówek poniżej zapewni Ci wybór właściwego leczenia bólu lub urazu.

Świeże urazy nie potrzebują ciepła
Zastosowanie ciepła do świeżego urazu spowoduje jedynie zwiększenie przepływu krwi do tego obszaru. Pogorszy to uraz poprzez zwiększenie procesu zapalnego. Nawet w przypadku ostrych bólów mięśni, należy unikać ciepła, ponieważ świeży uraz wymaga czasu, aby najpierw zmniejszyć stan zapalny.

Zimno na obrzęki i siniaki
Świeże stłuczenia lub obrzęki spowodowane ostrym urazem? Lód to droga, którą można przejść za każdym razem, gdy ma się obrzęk lub sińce w wyniku niedawnego wypadku. Zimno pomoże zmniejszyć opuchliznę i zmniejszyć przepływ krwi do idealnego miejsca.

Ból mięśni może być trudny.
Zarówno gorące i zimne mogą być przyjacielem bólów mięśni, ale czas i okoliczności są kluczowe, w których wybór jest lepszy. Ostre bóle mięśni i kontuzje przeciążenia mięśni powinny otrzymywać lód - szczególnie przez co najmniej pierwsze 72 godziny. Po ustąpieniu stanu zapalnego można przełączyć się na ciepło, aby wspomóc gojenie i pomóc w utrzymaniu szczelności. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, że ciepło najlepiej jest stosować w przypadku zmęczenia i sztywności mięśni.

Podsumowanie

To, czy użyć ciepła, czy lodu na ból, może powodować pewne zamieszanie. Oba te zastosowania mają swoje zalety, jeśli chodzi o kontrolowanie dyskomfortu, ale mogą powodować więcej szkód niż pożytku, jeśli są niewłaściwie używane. Nasi certyfikowani trenerzy sportowi są ekspertami w stosowaniu technik medycyny sportowej w miejscu pracy w celu zapobiegania urazom. Work-Fit daje pewność, że Twoi pracownicy wiedzą, czy muszą zapewniać ciepło lub chłód, jeśli chodzi o zwalczanie bólu. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możemy pomóc utrzymać w zdrowiu i pracy członków Twojego zespołu!

Artykuły BHP to niezbędne wyposażenie biura. Wszystko czego potrzebujesz znajdziesz tutaj: https://alibiuro.pl/artykuly-bhp