Praca w biurze zazwyczaj wiąże się ze spędzaniem dużej ilości czasu na siedzeniu w fotelu biurowym - pozycji, która dodatkowo obciąża struktury kręgosłupa. Dlatego też, aby uniknąć problemów z kręgosłupem, ważne jest, aby krzesło biurowe było ergonomiczne, wspierało dolne partie pleców i zapewniało dobrą postawę ciała.

Jaki rodzaj Ergonomicznego Krzesła Biurowego jest najlepszy?
Istnieje wiele rodzajów ergonomicznych krzeseł dostępnych do użytku w biurze. Żaden typ krzesła biurowego nie jest koniecznie najlepszy, ale są pewne rzeczy, które są bardzo ważne, aby szukać w dobrym, ergonomicznym fotelu biurowym. Te rzeczy pozwolą indywidualnemu użytkownikowi sprawić, że krzesło będzie działać dobrze dla jego lub jej specyficznych potrzeb.

W tym artykule zostanie zbadane tradycyjne krzesło biurowe, jak również alternatywne rozwiązania, które mogą być stosowane jako krzesło biurowe, które mogą być korzystne dla niektórych osób z problemami z kręgosłupem.

Jakie cechy powinien posiadać dobry ergonomiczny fotel biurowy?

Po pierwsze, biorąc pod uwagę "konwencjonalny" styl krzesła biurowego, istnieje wiele rzeczy, które powinno posiadać ergonomiczne krzesło, w tym:

Wysokość siedzenia. Wysokość siedziska krzesła biurowego powinna być łatwo regulowana. Najprostszym sposobem jest pneumatyczna dźwignia regulacyjna. Wysokość siedziska, która wynosi od około 16 do 21 cali od podłogi, powinna być odpowiednia dla większości osób. Dzięki temu użytkownik może mieć stopy płasko na podłodze, z poziomymi udami i ramionami nawet przy wysokości biurka.

Przeczytaj również: Fotel biurowy - jaki materiał wybrać?

Szerokość i głębokość siedzenia. Siedzisko powinno mieć wystarczającą szerokość i głębokość, aby wygodnie podtrzymywać każdego użytkownika. Zazwyczaj standardem jest szerokość 17-20 cali. Głębokość (od przodu do tyłu siedziska) musi być wystarczająca, aby użytkownik mógł siedzieć tyłem do oparcia ergonomicznego krzesła biurowego, pozostawiając około 2 do 4 cali pomiędzy oparciem kolan a siedziskiem krzesła. Pochylenie siedziska do przodu lub do tyłu powinno być regulowane.

Podparcie lędźwiowe. Niższe oparcie pleców w ergonomicznym fotelu jest bardzo ważne. Kręgosłup lędźwiowy ma krzywiznę wewnętrzną, a siedzenie przez dłuższy czas bez podparcia dla tej krzywizny ma tendencję do slouchingu (który spłaszcza naturalną krzywiznę) i napręża struktury w dolnym kręgosłupie. Ergonomiczne krzesło powinno mieć regulację lędźwiową (zarówno wysokość, jak i głębokość), aby każdy użytkownik mógł uzyskać odpowiednie dopasowanie do podtrzymywania krzywizny wewnętrznej dolnej części pleców.

Oparcie. Oparcie ergonomicznego krzesła biurowego powinno mieć szerokość od 12 do 19 cali. Jeżeli oparcie jest oddzielone od siedzenia, powinno być regulowane na wysokość i kąt. Powinno ono być w stanie podtrzymywać naturalną krzywiznę kręgosłupa, zwracając szczególną uwagę na odpowiednie podparcie okolicy lędźwiowej. Jeżeli krzesło biurowe posiada siedzisko i oparcie jako jedną całość, oparcie powinno być regulowane pod kątem do przodu i do tyłu, z mechanizmem blokującym, zabezpieczającym je przed cofnięciem się zbytnio do tyłu po określeniu przez użytkownika odpowiedniego kąta.

Materiał do siedzenia. Materiał na siedzeniu i oparciu krzesła biurowego powinien być wystarczająco wyściełany, aby zapewnić komfort siedzenia przez dłuższy czas. Lepiej jest mieć tkaninę, która oddycha, niż twardą powierzchnię.

Podłokietniki. Podłokietniki krzeseł biurowych powinny być regulowane. Powinny umożliwiać wygodne oparcie ramion użytkownika i odprężenie ramion. Łokcie i dolne partie ramion powinny lekko opierać się, a przedramiona nie powinny znajdować się na podłokietniku podczas pisania.
Obrotowe. Każdy konwencjonalny styl lub ergonomiczne krzesło powinno być łatwo obracalne, aby użytkownik mógł bez wysiłku sięgać do różnych miejsc swojego biurka.