Jeśli jest jakiś czynnik, który możesz zmienić, aby ułatwić sobie spędzanie ośmiu godzin dziennie w biurze, to jest to twoje krzesło.

Nie brakuje dowodów na to, że zbyt długie przebywanie w fotelu może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia i pogłębić ból pleców. W rzeczywistości zbyt długie siedzenie jest nawet nazywane gorszym od palenia.

U wielu osób wykonujących pracę biurową pojawiają się problemy takie jak drętwienie, niewspółosiowość kręgosłupa, bóle stawów, szyi i przepukliny dysków - zazwyczaj spowodowane zbyt długim siedzeniem na krześle niskiej jakości bez oparcia.

Chociaż prawdopodobnie nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na krzesło, wysokiej jakości, ergonomiczne krzesło jest inwestycją w Twoje zdrowie, komfort i wydajność.

W dwóch oddzielnych badaniach, opublikowanych w 1990 i 2003 r., stwierdzono, że wydajność wzrasta o ponad 17%, gdy osoby pracują w ergonomicznym otoczeniu z regulowanym krzesłem. Właściwe krzesło w połączeniu z ergonomicznym treningiem może również zmniejszyć liczbę urazów w miejscu pracy. Nawet jeśli nie masz jeszcze problemów z nadgarstkiem lub plecami, ergonomiczne krzesło może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, aby uniknąć nadwyrężenia, zespołu cieśni nadgarstka, bólu dolnej części pleców i urazów kręgosłupa.

Narodowy Instytut Zdrowia zaleca wybranie krzesła z wszystkimi niezbędnymi dostosowaniami do utrzymania prawidłowej postawy ciała.

Obejmuje to: krzesło na kółkach i pięciopunktową podstawę; płytę siedziska z gęstą, drobnokomórkową pianką wyściełającą lub w zwojach; oparcie, które jest wygięte lub wystarczająco małe, aby pasowało do małej części oparcia; miękkie podłokietniki z regulacją wysokości i szerokości; hydrauliczną regulację temperatury siedziska; oraz regulację nachylenia, aby przenieść część ciężaru ciała na oparcie krzesła.