Wentylatory, czyli cyrkulatory powietrza, zapewniają szybkie chłodzenie w różnych sytuacjach. Przed zakupem wentylatora lub pompy cyrkulacyjnej należy zadać sobie te 5 pytań, aby znaleźć odpowiedni wentylator dla swoich potrzeb.

1. Po co mi wentylator?

Twoja odpowiedź na to pytanie ukierunkuje większość innych Twoich rozważań podczas poszukiwania właściwego wentylatora. Wentylatory przemysłowe są przeznaczone do użytku w środowisku komercyjnym, gdzie mogą wentylować duże, otwarte przestrzenie i spełniać specyficzne potrzeby chłodzenia. Ich trwała konstrukcja jest odporna na długotrwałą eksploatację i trudniejsze warunki otoczenia. Wentylatory komercyjne, produkowane przez Marley Engineered Products, w szczególności, wyróżniają się swoją jakością.

Mieszkaniowe wentylatory są idealne do użytku osobistego, np. do chłodzenia wokół domu, w tym Twojej sypialni, salonu lub patio. Te modele wentylatorów są często zaprojektowane z myślą o wszechstronności, a wiele z nich jest dostępnych w opływowych stylach i ciekawych kolorach, aby zadowolić oko. Mgliste wentylatory rozpraszają wodę podczas gdy chłodzą i najlepiej nadają się do środowiska zewnętrznego.

Wentylatory do usuwania szkód wyrządzonych przez wodę oraz urządzenia transportujące powietrze pomagają w naprawie środowiska wewnętrznego, które doznało szkód spowodowanych przez wodę. Te wydajne wentylatory często mogą być ustawiane jeden na drugim i oferują wiele opcji pozycjonowania dla efektywnego suszenia. Wentylatory B-Air Air Movers zapewniają trwałość w trudnych, wilgotnych warunkach. Niskoprofilowe mieszadła powietrza Ventlo umożliwiają lepsze wykorzystanie wysokowydajnego przepływu powietrza i CFM.

Niektóre pomieszczenia komercyjne lepiej nadają się na wentylatory sufitowe. Wiodące wentylatory Edge są przystępne cenowo, trwałe i dostępne w wielu rozmiarach. 

Podczas gdy niektórzy fani są wystarczająco elastyczni, aby zaspokoić zarówno potrzeby mieszkaniowe jak i komercyjne, należy pamiętać o własnych, indywidualnych potrzebach fanów i starać się znaleźć model, który jest przeznaczony specjalnie do tego celu.

2. Jakiego rodzaju wentylatora chcę?

Nie wszyscy fani są stworzeni równymi sobie. Większość wentylatorów składa się z łopatek, zespołu obudowy, silnika lub źródła zasilania oraz konstrukcji utrzymujących je w pozycji pionowej (stojaki, nogi, podstawy, itp.). Jednak ze względu na różnorodność konstrukcji i funkcji, nie wszystkie wentylatory będą pasowały do tego standardowego prototypu. Istnieją jednak powszechnie spotykane typy konstrukcji, które mogą być pomocne przy zakupie wentylatora:

  • Wentylatory wieżowe posiadają pionową obudowę, w której aparatura chłodząca rozciąga się na większej części wysokości wieży.
  • Wentylatory wolnostojące podłogowe mają tradycyjną konstrukcję łopatek i obudowy przymocowane do pionowego słupa.
  • Wentylatory biurkowe i stołowe siedzą na blatach i biurkach, nie tracąc na przestrzeni.
  • Wentylatory odśrodkowe, mają łopatki ustawione prostopadle do przepływu powietrza, w przeciwieństwie do bardziej typowej konstrukcji osiowej, gdzie łopatki są skierowane w tym samym kierunku co przepływ powietrza.

Kilka czynników zadecyduje o tym, jaki rodzaj wentylatora jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Wentylatory odśrodkowe są często wykorzystywane do usuwania szkód wyrządzonych przez wodę z uwagi na ich wyższą wydajność ciśnieniową. Wentylatory wieżowe są optymalne, gdy przestrzeń jest ograniczona. Wentylatory bez łopatek mogą być ciekawym elementem konwersacji i dodać atrakcyjnej estetyki do inaczej nudnego pomieszczenia. Przed wyborem typu należy wziąć pod uwagę ilość miejsca, jaka jest potrzebna do zamontowania wentylatora i jego przeznaczenia.

3. Gdzie mam postawić wentylator?

Wybór wielkości, typu, poboru mocy i wydajności chłodniczej wentylatora zależy od jego przeznaczenia. Typy wentylatorów obejmują wentylatory biurkowe i stołowe, wolnostojące wentylatory podłogowe oraz wentylatory przenośne/adaptowalne.

Niektóre wentylatory klasy komercyjnej mają koła i uchwyty zwiększające mobilność, takie jak dmuchawy przenośne Marley Direct Drive, podczas gdy inne, jak Vornado EX05, mogą być montowane na ścianie, przypinane do stołu lub umieszczane na jego statywie. Niektóre wentylatory są na tyle małe, że można je zamontować praktycznie wszędzie: Vornado 270 Air Circulator ma tylko 14,5 cala wysokości, idealny do stolika do kawy, biurka, regału, a nawet lady kuchennej. 

Niektóre funkcje mogą mieć wpływ na to, gdzie można umieścić wentylator. Na przykład, dłuższe przewody zasilające i dostęp do zdalnego sterowania pozwalają na umieszczenie wentylatora w mniej dostępnym miejscu, gdzie może on mieć większy wpływ na chłodzenie lub nie przeszkadzać. I odwrotnie, lokalizacja w dużej mierze decyduje o tym, jaki wentylator można uzyskać. Na przykład, dom ze zwierzętami domowymi może wymagać zastosowania cyrkulatora powietrza z bezpieczną obudową i/lub technologią, aby ograniczyć nadmierną sierść i sierść zwierząt domowych. Magazyn lub biuro wymagające stałej komunikacji między członkami może potrzebować cichszego wentylatora, aby uniknąć zagrożenia hałasem. Zalecamy zaopatrzenie się w wentylator, który będzie jak najlepiej pasował do Twojego otoczenia.

4. Jak silny musi być wentylator?

W zależności od tego, jak planujesz używać wentylatora, będziesz chciał wziąć pod uwagę ilość mocy chłodniczej, jaką wentylator może wyprodukować. Przepływ powietrza mierzony jest w stopach sześciennych na minutę (CFM), które mierzą ilość powietrza przepływającego przez dany punkt co 60 sekund.

Ta specyfikacja jest szczególnie przydatna przy porównywaniu wentylatorów przemysłowych, ponieważ różne rozmiary tego samego modelu będą miały różne współczynniki CFM. Przepływ powietrza przekłada się czasem na to, jak daleko wentylator może "pchać" lub "poruszać" powietrze w kategoriach stóp. Wentylatory Boneco są szczególnie znane ze swoich wysokich CFM, głowic wędkarskich, programowalnych timerów i cichej pracy.

Z produkcją energii elektrycznej wiąże się również jej zużycie. Jeśli kupujesz wentylator, aby obniżyć koszty chłodzenia lub uzupełnić istniejący system chłodzenia, będziesz chciał zwrócić uwagę na to, ile mocy wentylator będzie zużywał w stosunku do tego, ile przepływu powietrza będzie wytwarzał. Idealnie byłoby, gdybyś chciał uzyskać więcej strumienia powietrza generowanego przez jeden używany wzmacniacz. Niektóre modele wentylatorów specjalnie biorą pod uwagę zużycie energii. Przenośniki powietrza Phoenix są doskonałym przykładem produktów energooszczędnych. Dwa z ich wentylatorów regenerujących wodę - Phoenix Centrifugal Air Mover i Phoenix Centrifugal Air Mover PRO - mają największy przepływ powietrza na amper użyty w konstrukcji odśrodkowej.

5. Jakich cech chcę?

Bez względu na to, czy wentylator jest przeznaczony do Twojej sypialni czy magazynu, będziesz chciał, aby pewne funkcje najlepiej pasowały do Twojego zastosowania. Jedną z bardziej standardowych opcji jest oscylacja: czy wentylator musi zamiatać strumień powietrza w całym pomieszczeniu, czy skupić go w określonym miejscu? Niektóre wentylatory dają nawet możliwość wyboru różnych wzorów oscylacji lub prędkości. Inne cechy, które należy wziąć pod uwagę to programowalne timery, regulowany kierunek przepływu powietrza, mobilność, łatwość obsługi elementów sterujących, dostęp do zdalnego sterowania, niski poziom hałasu, wiele prędkości wentylatora i opcje zasilania.