Prawa podkładka pod mysz może zrobić ogromną różnicę w nawigacji na komputerze. Podkładki pod mysz zapewniają optymalne powierzchnie dla myszy, dzięki czemu można lepiej kontrolować kursor, a czujnik może wykryć ruch z żądaną prędkością. Dlatego należy dokładnie rozważyć, którą podkładkę kupić.  

Pierwsza mysz została wprowadzona w 1968 roku przez Stanford Research Institute. W tamtych czasach, razem z myszą, która miała kółka jako mechanizm sterujący, stosowano coś, co nazywano tacą na mysz zaprojektowaną przez Jacka Kelleya. Firmy takie jak Xerox opracowały wtedy mysz, która wykorzystywała kulkę rolkową, a tego typu mysz była używana przez dziesięciolecia. Te wcześniejsze modele myszy opierały się w dużej mierze na podkładkach pod myszy, które zapewniały ruch i ochronę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem powierzchni roboczej. Podkładki pod mysz pomagają również zachować mechanizm sterowania myszy.

Teraz, gdy mysz optyczna jest już standardem, wiele osób nie uważa, że podkładka jest potrzebna. Ale jeśli należysz do tych, którzy chcą w większym stopniu wykorzystać swoje doświadczenie nawigacyjne, zebrałem przydatne wskazówki dotyczące zakupu idealnej podkładki pod myszkę dla Twoich potrzeb.

1. Materiał

Obecnie podkładki dostępne są w czterech rodzajach materiałów: tkanina, plastik z gumowym dnem, aluminium i szkło.

Jeśli zależy Ci na komforcie i poręczności, podkładki materiałowe są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ są one wykonane z miękkiej pianki i tkaniny i mogą być łatwo zwinięte do transportu. Te podkładki materiałowe są tym, do czego większość ludzi przywykła; ludzie nie mogą się obejść bez tarcia i dotykowego sprzężenia zwrotnego, które zapewniają podkładki materiałowe. Minusem jest jednak to, że być może trzeba będzie wymieniać podkładki co 5 do 6 miesięcy, ponieważ są one trudne do czyszczenia, a ich krawędzie z czasem ulegają uszkodzeniu.

Następnie są to podkładki (często nazywane twardymi) wykonane z tworzywa sztucznego z gumowymi spódniczkami. W przeciwieństwie do podkładek z tkaniny, zapewniają one gładką powierzchnię, po której mysz może się ślizgać. Konserwacja jest również łatwa, ponieważ można po prostu zetrzeć wszelkie zabrudzenia i rozlania.

Wreszcie, istnieją aluminiowe i szklane podkładki, które dają bardziej luksusowe uczucie podczas poślizgu na myszy, ale są one droższe niż materiał i plastikowe podkładki.

2. Szczególna potrzeba

Przed wyruszeniem w podróż, aby kupić nową podkładkę pod mysz, wiedz dokładnie, do czego chcesz jej użyć i czy są jakieś szczególne obawy, które musisz rozważyć.

Czy masz zespół cieśni nadgarstka lub jakąś chorobę, która może wymagać większego wsparcia nadgarstka? Podkładki pod mysz, które mają wbudowane podpórki pod nadgarstki, mogą zapewnić dodatkowe podparcie dla bardziej komfortowego użytkowania myszy.

Gracze są zazwyczaj szczególnie nastawieni na podkładki pod myszy, ponieważ inwestują czas i zasoby w celu uzyskania najlepszej wydajności gry online. Niezależny dziennikarz naukowy i technologiczny Matthew Braga potwierdził to w swoim artykule dla Tested.com. "Dla tych, którym bardzo zależy na teksturze, poślizgu i precyzji - i potrafią rozpoznać, że ich praca lub aktywność w grach jest znacznie lepsza, gdy te zmienne się zmieniają - nowoczesna podkładka może być warta inwestycji".

Jesteś graczem? Wybierz większe podkładki pod mysz (tak duże jak klawiatura) i przejdź na teksturę, która pozwoli Ci zarządzać szybkością i kontrolą.

3. Styl i wzornictwo

Niektórzy ludzie po prostu chcą mieć podkładkę pod mysz, która odzwierciedla ich zainteresowania i osobowość. Podkładki pod mysz (nawet te specyficzne dla danej funkcji) mają różne kształty i rozmiary, noszą wzory postaci z kreskówek i gier komputerowych, logotypów projektantów i wiele innych. Na pewno znajdziesz taką, która Ci się spodoba.


Niezależnie od tego, czy jesteś "wierzący w podkładki", czy nie, nie możesz zdyskontować tego, jak dobra podkładka może poprawić wrażenia użytkownika. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci wybrać idealną dla Ciebie podkładkę.