Podczas gdy ty przede wszystkim klawiatura po prostu do pisania i podczas gdy 10 dolarów klawiatura będzie pisać tylko drobne klawisze i ustawienia są znacznie lepiej dostosowane do konkretnych zadań i pracowników. Twoja klawiatura to coś, czego możesz używać przez cały dzień przy biurku, więc powinieneś się upewnić, że nie będzie Cię to obciążać. Jeśli odczuwasz dyskomfort przedramienia lub nadgarstka lub cierpisz na MSD (schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego), uwzględnienie typu/stylu klawiatury używanej do danego zadania ma kluczowe znaczenie, ponieważ może sprzyjać przyjmowaniu dobrej postawy ciała. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się wszystkiego o ustawianiu ergonomicznych stanowisk pracy, poruszamy ten temat oraz wiele innych zagadnień w naszym programie Office Ergonomics Certification. Wykorzystaj to jako poradnik, aby przejść przez kilka spraw do rozważenia przy wyborze i zakupie nowej klawiatury oraz dowiedzieć się, jak wybrać i skonfigurować idealną klawiaturę.

Przechylenie klawiatury

Wszyscy widzieliśmy te małe stopki, które wystają z naszych klawiatur, tworząc pozytywny kąt nachylenia, ale czy kiedykolwiek zapytałeś, jaki jest prawdziwy cel? Powszechne błędne przekonanie jest takie, że są one dla lepszej ergonomii. Prawda kryjąca się za intencjami stopek klawiaturowych polega na tym, aby łatwiej było zobaczyć klawisze. Dlatego też, jeśli użytkownik klawiatury jest maszynistą dotykowym (pisze bez patrzenia na klawiaturę); lub szyjką (musi patrzeć na klawisze podczas pisania). Zaletą wydłużonych nóżek dla osób pisz±cych na klawiaturze jest to, że mog± one łatwiej widzieć klawisze. Jednak korzystanie z wyciągniętych nóżek wiąże się również z kosztem dla nadgarstka, ponieważ zmusza go do trwałej wydłużonej postawy (nadgarstek odchylony do tyłu). Dlatego najlepszą praktyką ergonomiczną jest schowanie stóp klawiatury, aby umożliwić jej płaskie ułożenie. W rzeczywistości istnieją różne badania, które wykazały korzystny wpływ w przypadku wędkowania klawiatury z dala od użytkownika (z ujemnym nachyleniem), ponieważ sprzyja ona bardziej neutralnej postawie nadgarstka.

Więc jak pokonać postawę nadgarstka dla maszynistki do pisania na szyi? Spróbuj podnieść wysokość klawiatury w przeciwieństwie do korzystania z wysuniętych stóp na płaskiej powierzchni. Podnosząc wysokość klawiatury najlepiej byłoby, gdyby znajdowała się ona w naszym neutralnym polu widzenia, a więc nie wymagała zgięcia szyi do patrzenia na klawiaturę, a raczej tylko przesunięcia oczu w dół. Neutralne pole widzenia sięga do 30 stopni poniżej poziomej linii wzroku. Przy podnoszeniu klawiatury należy upewnić się, że ramiona są podparte albo na podłokietnikach krzesła, albo na biurku i wyściełane, aby wyeliminować naprężenia kontaktowe. Zalecane są przerywane 20-sekundowe przerwy w tej pozycji, aby umożliwić pracownikowi opuszczenie ramion na bok i potrząsanie nimi w celu ułatwienia przepływu krwi do rąk.

Podkładka pod klawiaturę

Podpórka pod nadgarstki, zwana też powszechnie podpórką pod nadgarstki, to poduszka, która jest umieszczona przed długością klawiatury. Być może są one często nazywane podpórkami na nadgarstki, ponieważ jednym z celów, jakiemu służą, jest podniesienie wysokości nadgarstków podczas pisania, co sprzyja bardziej neutralnej postawie nadgarstków. Jeśli jednak skorzystamy z przedstawionych powyżej zaleceń dotyczących stosowania płaskiego lub ujemnego pochylenia klawiatury, nadgarstki będą neutralne. W przypadku korzystania z podpórki pod nadgarstki, należy wziąć pod uwagę, że jest ona przeznaczona dla dłoni, a nie nadgarstka.

Umieszczenie nadgarstka na poduszce, choć miękkie, tworzy zlokalizowany i bezpośredni nacisk na nerwy i ścięgna, które przebiegają przez tunel nadgarstka. Umieszczenie tego nacisku kontaktowego na nadgarstku w ogóle, nie mówiąc już o pisaniu na maszynie, zwiększa ryzyko rozwoju MSD u pracownika, a w szczególności zespołu cieśni nadgarstka lub objawów zapalenia ścięgien. Umieszczenie dłoni na poduszce nie powoduje żadnych uszkodzeń ani ryzyka, ponieważ ta "mięsnista" część dłoni chroni nerwy i ścięgna przed bezpośrednim uciskiem.