Laptopy mogły przebyć długą drogę zarówno pod względem szybkości, jak i przenośności, ale przez cały ten czas niewiele zmieniło się w ich kształcie. A to oznacza, że te same problemy ergonomiczne, które nękały pierwszego laptopa, w dużej mierze istnieją do dziś. Pomyślcie o tym.

Na szczęście tam, gdzie jest to problem, rynek zazwyczaj ma rozwiązanie. Jeśli chodzi o ergonomię laptopa, jednym z najważniejszych akcesoriów, jakie można posiadać, jest podstawka pod laptopa.

W tym artykule omówię główne zalety stojaka na laptopa. Równie ważne jest to, że podzielę 3 typy stojaków do laptopów na rynku, a także zalety i wady każdego typu.

Dlaczego potrzebujesz stojaka na laptopa

Podstawka pod laptopa może być prostym środkiem antykoncepcyjnym, ale jego zalety są ogromne z punktu widzenia ergonomii. Oto 4 główne z nich:

Przenoszenie ekranu laptopa na poziom oczu

Największą zaletą korzystania z podstawki pod laptopa jest to, że doprowadza ona ekran laptopa do poziomu oczu.

Jeśli kiedykolwiek używałeś laptopa przez dłuższy czas, prawdopodobnie doświadczyłeś sztywności lub nawet bólu w szyi i plecach na długo przed końcem dnia. Wynika to przede wszystkim z małej wysokości ekranu laptopa, która zmusza do ciągłego patrzenia w dół, aby zobaczyć ekran.

Najprawdopodobniej przeczytałeś już te badania - ogromny stres kładzie się na szyi w pozycji zgięcia do przodu. Przy zaledwie 15 stopniowym zgięciu, waga naszej głowy, którą szyja musi podtrzymywać podwaja się od około 12 do 27 funtów. Przy zgięciu pod kątem 30 stopni, który nie jest niczym niezwykłym, gdy patrzymy na ekrany naszych laptopów, waga ta przeskakuje do zdumiewających 40 funtów.

To dużo wagi dla twojej szyi, aby utrzymać się na co dzień, i nic dziwnego, że ból szyi jest tak powszechny wśród pracowników biurowych.

Podstawka pod laptopa naprawia to, podnosząc go do poziomu wzroku. Jest to wysokość monitora, która automatycznie ustawia górną część ciała w bardziej ergonomicznej pozycji. Szyja jest natychmiast wyprostowana, a uczucie głodu jest wyeliminowane podczas pracy z laptopem. Nieźle jak na inwestycję 30 dolarów.

Poprawia ergonomię pisania 

Klawiatura wbudowana w większość laptopów nie jest co najmniej ergonomiczna. Podczas gdy zewnętrzna ergonomiczna klawiatura łatwo to naprawić, dla wielu osób to z kolei odsuwa ekran laptopa zbyt daleko, aby mógł być wygodnie oglądany.

Podstawka pod laptopa umożliwia podłączenie zewnętrznej klawiatury do laptopa bez konieczności odsuwania ekranu zbyt daleko do tyłu. Podwójnie podnoszona podstawa do laptopa pozwala nawet przesunąć klawiaturę zewnętrzną pod laptopem, gdy trzeba zbliżyć ekran do siebie, np. w przypadku korzystania z laptopa z ekranem dotykowym:

Zapobiega przegrzaniu i poprawia wydajność laptopa

Laptopy są znacznie bardziej narażone na przegrzanie niż ich odpowiedniki biurkowe. Wynika to z faktu, że elementy sprzętowe są ściśle do siebie dopasowane, co minimalizuje przestrzeń dostępną dla obiegu powietrza.

Laptop, który się przegrzeje, zacznie zwalniać, czasem nawet z trudem wykonując podstawowe zadania, ponieważ procesor pracuje mniej wydajnie. Bateria również zacznie się szybciej rozładowywać. Wreszcie, istnieje ryzyko uszkodzenia wewnętrznych komponentów, co może prowadzić do potencjalnej utraty danych. 
Jedną z nie tak oczywistych zalet stojaków do laptopów jest to, że pomagają one utrzymać laptopa w chłodzie, dzięki czemu pracuje on z optymalną wydajnością dłużej, a nawet wydłużają jego żywotność.

Niektóre stojaki na laptopy są wyposażone w wentylatory zasilane przez USB i otwory wentylacyjne, aby utrzymać dobrą wentylację urządzenia. Nawet te, które nie zawierają wycięć pod podstawą, aby umożliwić lepszy obieg powietrza wokół laptopa, aby zminimalizować przegrzanie.

Niektóre modele mogą być używane jako biurka stojące

Naprzemienna praca w pozycji siedzącej i stojącej jest jednym z najłatwiejszych sposobów na przerwanie cyklu siedzącego trybu życia, który powoduje wzrost zachorowań na choroby serca o 147%, a niektórych nowotworów nawet o 66%.

Kolejną ogromną zaletą stojaków do laptopów jest to, że stanowią one doskonałe prowizoryczne biurka stojące. Niezależnie od tego, czy masz ograniczony budżet, czy też często pracujesz na zewnątrz, składane stoliki pod laptopy są na tyle przenośne, że można je podnieść na tyle wysoko, aby ułatwić pracę w pozycji stojącej w kaprysie.